Şht. Mustafa Doğan Cd No:57, Çankaya/Ankara

Çocuk Hastalıkları - Pediatri

ÖZEL MİM HASTANESİ

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı

Özel Mim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, doğumdan 18 yaşına kadar tüm çocuklara koruyucu, teşhis ve tedavi edici sağlık hizmetleri sunar. Öncelikle çocukların gelişimlerini izlemek ve hastalıkları önlemek için önlemler almak gerekir. Deneyimli uzmanlardan oluşan kadromuz ve çocuklar için tasarlanmış modern polikliniklerimiz, yataklı servisler ve yoğun bakım birimlerimiz ile dünya standartlarına uygun tanı ve tedavi hizmetleri sunuyoruz.

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklar ile İlgilenir?

AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI:

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardandır. Alt ve üst solunum yolları enfeksiyonu olarak iki guruba ayrılmaktadır. Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları virüslerin neden olduğu enfeksiyon türleridir.Çocuk hastalıkları ve sağlığı bölümü hekimleri bu enfeksiyonların teşhis ve tedavisini gerçekleştirir.

AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Hapşırma
  • Burunda tıkanma ve akıntı
  • Öksürük ve boğazda kırmızılık
  • Yüksek ve hafif ateş
  • Tüm vücutta ağrı
  • Üşüme
  • Halsizlik
  • Boğaz ağrısı

YÜKSEK ATEŞ

Çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. 38 derece veya daha yüksek ateş, hastalık belirtisi olabilir. Çocuklarda yüksek ateş mevcut olması ve çeşitli belirtiler ortaya çıkması durumunda en kısa sürede bir uzman hekimden yardım almak faydalı olacaktır.

ankara özel mim hastanesi

SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığı iyi yönetilmezse orta kulak iltihabı, sinüzit veya bronşite yol açabilir. Doktora danışılarak 2-3 gün süreyle şurup veya damla şeklinde tedavi edici ilaç kullanılmalıdır. Ayrıca ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir.Bu belirtiler varsaçocuk hastalıkları ve sağlığıuzmanına başvurmanız gerekir.

KULAK İLTİHABI VE ORTAKULAK HASTALIKLARI

Ortakulak iltihabı, özellikle çocuklarda hemen her çocuğun en az bir, bazen birkaç kez karşılaştığı hastalıktır. Bebeklerde genel durumda rahatsızlık ve kulak seğirmesi yaygındır. Daha çok sonbahar ve kış aylarında görülmekle birlikte soğuk algınlığından sonraki süreçte görülmesi daha sık gözlemlenir.

Soğuk algınlığı sırasında burun karıştırma, hıçkırık ve hapşırma mikropları kulaklara taşıyarak orta kulak iltihabına neden olabilir. Genişlemiş adenoidler, östaki boruları, östaki borusu genişliği ve sırt üstü biberonla besleme gibi yeni doğan iltihabını kolaylaştıran başka olumsuz faktörler de vardır. Bu belirtiler ortaya çıktığında en kısa süredeçocuk hastalıkları ve sağlığıdoktorunuza başvurmalısınız.

İÇ KULAK İLTİHABI

İç kulak iltihabı genellikle işitme kaybı, denge kaybı, baş dönmesi ve kulaklarda çınlama ile belirti göstermektedir. Derhal uzman doktora başvurulmalıdır. Kulak ağrısı, ciddiyetler üzerinde durulması gereken acil bir durumdur. Sık görülen iç kulak rahatsızlıkları işitme kaybı gibi ciddi sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Çocuğunuzda bu belirtiler varsabir çocuk hastalıkları ve sağlığı uzmanına görünmek, kalıcı hasarları önleyebilir ve hatta hayat kurtarabilir.

ÇOCUKLARDASİNÜZİT

Çocuklarda sık görülen hastalıklardan biri de sinüzittir. Burun tıkanıklığı ve iltihaplı akıntıya ek olarak yüz kemiklerinde şiddetli ağrı, baş ve baş öne eğildiğinde gözlerde ağrı artar. Sinüzitin diğer semptomları arasında gözlerde sulanma, göz çevresinde şişlik, 38-39'dan fazla olmayan ateş ve yüzdeki basınçla artan ağrı sayılabilir. Muayenede sırasında tüm burun mukozası şiş ve kırmızı bir hal almış olarak görülebilir.

Tedavi sürecinde Antibiyotikler kullanılabilmektedir. Tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır. Tedavi edilmeyen sinüzit komplikasyonlara neden olabilir. İnflamasyon gözlere ve serebral kortekse yayılabilir ancak bu komplikasyonlar çok yaygın değildir.

Çocuklarda Nörolojik Hastalıklar ve Çocuk Nörolojisi

Çocuk nörolojisi, çocuklardaki nörolojik bozukluklar ile ilgilenen tıp dalıdır. Son birkaç yılda önemli ölçüde büyüyen bir tıp alandır. Çocuk nörolojisi, merkezi sinir sistemi hastalıkları ve bozuklukları ile ilgili tanı ve tedavi yöntemleri geliştirir. Gelişimsel, davranışsal ve epilepsi gibi alt alanlara bölünmüş multidisipliner bir alandır.

ÇOCUK KARDİYOLOJİSİ VE HASTALIKLAR

Pediatrik kardiyoloji, çocukların ve bebeklerin kardiyolojik sağlıklarına odaklanan bir kardiyoloji alt uzmanlık alanıdır. Pediatrik kardiyologlar, çocuklarda kalp hastalıklarının teşhis, tedavilerini gerçekleştirir. Ayrıca doğuştan kalp kusurları, aritmiler ve senkop (bayılma) gibi sağlık sorunları ile ilgilenirler.

ÇOCUK NEFROLOJİSİ VE HASTALIKLAR

Çocuk nefrolojisi, böbrek hastalığı olan çocukların tıbbi bakımıyla ilgilenen pediatrik tıbbın alt uzmanlığıdır. Pediatrik nefrologlar, böbrekleri etkileyen rahatsızlıkları olan çocukların teşhis ve tedavisini yönetmek için planlar geliştirir. Bu bağlamda çocukların nefrolojik rahatsızlıklarında bir nefrolog tarafından görülmesi önem arz etmektedir.

ÇOCUK ONKOLOJİSİ VE HASTALIKLARI

Çocuk onkolojisi, çocuklarda kanserin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Son yıllarda katlanarak büyüyen nispeten genç bir alandır. Alanın uzmanlık merkezleri, çocuk kanserinin tanı ve tedaviden, rehabilitasyona kadar tüm evrelerinde bakım sağlamak üzere kurulmuştur. Pediatrik onkoloji, çocuk ve ergenlerde kanserin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.

Pediatri - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümümüzde,0-17yaş aralığındaki çocuk ve gençlere hizmet verilmektedir.

Özel Mim Hastanesi pediatri bölümümüzde; bebekler doğumdan itibaren ilk bir yıl içinde aylık düzenli kontrollerle doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik yönlerinden değerlendirilir.

Bölümümüzde bir yandan hastalıkların ortaya çıkmasını ya da ağırlaşmasını engelleyici önlemleri alarak bireyleri ve toplumu hastalıklardan korumak amacını taşıyan koruyucu hekimlik hizmetlerine önem verilirken, diğer yandan da çeşitli yakınmalarla polikliniğimize başvuran hastaların her türlü tıbbi tetkik ve tedavileri uzman doktorlarımız tarafından en güvenilir şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandırılmaktadır.