Şht. Mustafa Doğan Cd No:57, Çankaya/Ankara

Göz Hastalıkları

ÖZEL MİM HASTANESİ

Göz Hastalıkları Bölümü

Özel Mim Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü; en önemli duyu organlarınızdan birisi olan gözlerinizle ilgili, görüşünüzü engelleyecek veya farklı problemlere yol açacak göz hasarlarını en modern teknoloji ve yaklaşımlarla tedavi etmektedir. Göz hastalıkları bölümü, göz hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir çalışma alanıdır. Oftalmoloji ve optometri olmak üzere iki dala ayrılır. Göz hastalığı, gözün bir veya daha fazla bölümünü etkileyen bir durumdur. Bu bölümler; kornea, retina, iris, optik sinir veya lens olabilir. Göz hastalıkları tedavi edilmediği takdirde görme sorunlarına ve körlüğe neden olabilir. Göz hastalıkları, gözün hangi bölümünü etkilediklerine göre sınıflandırılır.

Göz Hastalıkları Bölümü Ne ile İlgilenir?

Göz hastalıkları bölümü; göz, görme ve göz kapakları ile ilgilenir. Dünyadaki en yaygın tıp alanlarından biridir. Glokom, katarakt, kornea bozuklukları, retina problemleri, oküler melanomlar, retinitis pigmentosa ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli göz rahatsızlıklarını teşhis eder ve yönetirler. Birçok farklı göz hastalığı türü vardır ve bunlar iki gruba ayrılabilir: oftalmoloji ve optometri. Oftalmoloji; tıbbın göz ve görme sağlığı ile ilgilenen alanıdır, optometri ise görme sistemi ve görme sağlığı ile ilgilenir.

ankara özel mim hastanesi

Göz hastalıkları bölümü, hastalara ve ailelerine göz hastalıklarının tüm yönleriyle ilgili tavsiyelerde bulunmaktan ve tedavi uygulamaktan sorumludur. Genel olarak uzmanlar oküler yüzey hastalıkları, üveit, makula dejenerasyonu, kalıtsal retina distrofisi ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü göz hastalığının tanı ve tedavisini gerçekleştirirler. Ayrıca göz hastalığı olan kişiler için koruma ve bakım hakkında bilgi sağlarlar.

Gözlerimiz, bedenimizin bir parçası olan en önemli ve hassas organlarımızdan birisidir. Bu sebeple gözlerimize iyi baksak da rutin kontroller için göz hastalıkları doktoruna gidilmelidir. Her yaş grubunda gözlerde görme bozukluğu, göz alerjisi ve farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Tıbbın gelişmesiyle göz hastalıklarında da modern tedavi yöntemleri ile daha sağlıklı görme olanağı sağlanmaktadır.

Göz Hastalıkları Bölümünde Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Bedenimizinbir organı olan gözlerimizde genetik nedenler, enfeksiyon, çevresel etkenler veya yaşlanmaya bağlı olarak sorunlar oluşmaktadır. Miyop, astigmat veya hipermetrop gibi görme kusurları kolayca tedavi edilebilir ancak diğer hastalıklar için göz doktorunuzun yakın takibinde olmanız büyük ölçüde önem arz etmektedir. Pek çok kişi herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşmadığı sürece göz sağlığını korumak için doktora gitmemektedir.

Oysa gözlerimizde oluşabilecek göz hastalıkları,başlangıç aşamasında teşhis edilerek tedavi edilebilmektedir. Yaşa bağlı olarak görülen diğer hastalıklar ise retina dejenerasyonu, katarakt, diyabetik retinopati, göz tansiyonu ve sarı nokta hastalıklardır. Bu tür göz rahatsızlıklarında göz ölçümü yapılarak hasta, tedavi sürecine başlanmaktadır.

Yaygın Göz Hastalıkları

Katarakt;Göz hastalıkları doktorunun yapacağıgöz muayenesi sonucunda teşhis konulur. Göz bebeğinin hemen arkasında, gözümüze uzakta 10, yakında ise 13 numara kırıcılık kazandıran doğal merceğimiz bulunur. Katarakt, doğal merceğimizin saydamlığını kaybetmesi durumudur. Katarakt hastalığı doğal merceğin matlaşması sonrası buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş hissiyatı verir. Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahidir. Katarakt tedavisi çok geç kalınmadan yapılmalıdır.

Göz tansiyonu hastalığı; Günümüzde halk arasında Karasu adıyla bilinen, göz tansiyonu genellikle belirti vermeden gizlice ilerleyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse kalıcı görme kaybı olabilir. Glokomda görme için gerekli olan sıvı basıncı görme için göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir. Göz tansiyonu her yaşta görülebilir.

Sarı nokta hastalığı veya yaşa bağlı makula dejenerasyonu; gözün retina tabakasında net görmeden sorumlu olan sarı nokta bölgesidir. Bu bölgedeki reseptör hücrelerin ilerleyici kaybı sonucu merkezi görmenin yitirilmesidir.

Göz Hastalıkları Alanında Teşhis ve Tedavi

Göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde hekimlerin uzmanlaştığı alandır. bir tıp dalıdır. Göz hastalıkları bölümü, dünya çapında milyonlarca kişiye bakım sağladığı için toplum üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Göz hastalıkları sık karşılaştığımız problemlerdir ancak önlenebilir niteliktedirler. Dünyada birçok göz hastalığı türü vardır ve her biri farklı bir tedavi gerektirir. Bu hastalıklardan bazıları kanser, glokom, AMD, retinitis pigmentosa ve diğerleridir. Bu alanda tedavi sağlayan doktorlar alanında uzmanlaşmış olup glokom, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi görme sorunları olan hastaları tedavi eden doktorlardır. Gzö hastalıklarını bazıları kalıtsaldır, bazıları ise güneş ışığına veya kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Uzman doktor yardımı ile tedavi ve önleme çalışmaları yapılır.

Göz Hastalıkları

Özel Mim Hastanesi göz bölümümüzde tedavi edilen hastalıklar ve uygulanan işlemler:

  • Hassas otorefraktometre-keratometre ölçümleri yaparak subjektif görme teknikleri yardımıyla gözlük numaralarını kusursuz reçete ediyoruz.
  • Yeni doğan göz muayenesi yanı sıra ilk 4 aydan itibaren bebek ve çocuk otorefraktometresiyle (plus optix) kırma kusurlarını ve olası göz tembelliğinin erken tanısı koyabiliriz.
  • Çocuklarda ve yetişkinlerde şaşılık tedavisini ve takibini ameliyat dahil merkezimizde yapıyoruz.
  • Göz tansiyonu teşhisinde en yeni uygulamalar olan sinir lifi analizi, tonometre, applanasyon, bilgisayarlı görme alanı, pakimetri testleri yapılmaktadır.
  • Göz tansiyonu hastalarının ilaçla ya da gerektiğinde ameliyatla tedavisini yine merkezimizde yapıyoruz.
  • Katarakt teşhis ve cerrahisinde en son teknikleri kullanarak tedavi uygulanmaktadır.
  • Görme noktası (sarı nokta) hastalıklarının teşhisinde en son teknik analiz metodu olan oct yi kullanarak medikal ya da cerrahi olarak tedavisi yapılmakta.
  • Göz yaşı drenaj sistemi ameliyatlarını KBB bölümümüzle ortak olarak tedavisini yapmaktayız.
  • Kuru göz teşhis ve tedavisi, kontakt lens uygulamaları ve göz kapak anomalileri kist ve tümör ameliyatları yapılmaktadır.