Şht. Mustafa Doğan Cd No:57, Çankaya/Ankara

Genel Cerrahi

ÖZEL MİM HASTANESİ

Genel Cerrahi Bölümü

Özel Mim Hastanesi Genel Cerrahi Bölümümodern ekipmanlar, tıbbi donanımlar ve uzman kadrolarımız ile birlikte tüm cerrahi operasyonlarda, standartların üzerinde bir hizmet anlayışı ile çalışmaktadır. Genel cerrahlar, tek bir organ veya sistemden ziyade tüm vücudu ilgilendiren çok çeşitli sağlık sorunları olan hastaları ameliyat eden hekimlerdir. Genel cerrahi bölümü uzmanlarımız açık, laparoskopik, endoskopik ve robotik dahil olmak üzere çeşitli şekillerde operasyonlar yapmaktadırlar. Ayrıca travma veya enfeksiyonların neden olduğu hastalık ve yaralanmaları önlemek için de çalışabilirler.

ankara özel mim hastanesi

Genel cerrahi hekimleri sadece hastalara uygulanan cerrahi işlemlerle ilgilenmez, aynı zamanda birçok hastalığın teşhisi, tedavisi ve önlenmesi ile de ilgilenir. Beyin, omurga ve omurilik dışındaki vücudun tüm organlarını ilgilendiren bir cerrahi uzmanlık türüdür. Hastalar üzerinde cerrahi prosedürlerde uzmanlaşmış tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Genel cerrahlar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda hastalıkları teşhis ve tedavi etmenin yanı sıra hasarlı doku veya organları yeniden yapılandırmak için eğitilmiştir.

Hastalıklarda en önemli faktör erken tanı konulabilmesidir. Erken teşhis konulabilmesine yarımcı olan bölümler arasında olangenelcerrahibölümü hastaneler açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ve Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, MR, Ultrasonografi, Kemik Ölçümü, EKG gibi uygulamaların yardımı ile birçok hastalığın neden ve nasıl kaynaklandığı anlaşılabilmektedir.

Genel Cerrahinin Kapsamı

Genel cerrahi, herhangi bir organ veya organ grubuna verilen hasarın tedavisi ile ilgilenen cerrahi dalıdır. Tipik olarak, birden fazla organı etkileyen, cerrahi onarım gerektiren yaralanma veya hastalık teşhisi konan hastalara genel cerrahi uzmanları müdahale eder. Ameliyatlar çocuklar da dahil olmak üzere her yaştaki hastaya yapılabilir ve çoğu zaman hayat kurtarıcı işlemlerdir. Genel cerrahi bölümü genel olarak baş, boyun, göğüs, karın, pelvis ve alt ekstremitelerin tüm yaralanmaları ve hastalıklarıyla ilgilenen cerrahi uzmanlık alanıdır. Genel cerrahlar, hastaların yaşam kalitelerini iyileştirmek için bu tür yaralanmaları veya hastalıkları olan hastaları tedavi etmenin yanı sıra kalp, akciğer, karaciğer, beyin, mide, cilt ve kasları etkileyen hastalıklar üzerinde de çalışırlar.

Genel Cerrahinin Önemi

Genel Cerrahi Bölümümüz hastalıklarda oluşan problemleri erken teşhis etmesinin yanı sıra, hastalık sürecinde oluşabilecek tüm problemleri ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerini multidisipliner bir yaklaşım ile planlamaktadır ve gerekli gördüğü durumlarda hastalarda oluşan sıkıntılara göre farklı bölüm ve birimlere yönlendirme sağlayabilmektedir.

Genel cerrahi Bölümümüz tiroid, guatr, meme, ince bağırsak, mide, kalın bağırsak, fıtık, anüs, safra kesesi, karaciğer, rektum, safra yolları ile ilgili sağlık problemlerinde endoskopik girişimler, laparoskopik ameliyatlar ve robotik cerrahi gibi uygulamalar yaparak hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olan bir bölümdür.

Genel Cerrahinin İlgilendiği Rahatsızlıklar

Tiroidbezihastalıkları: Boynun ön kısmında bulunan kelebek tarzında bir organ olan tiroid bezi büyümesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu gibi durumlarda Genel cerrahi bölümü ilk tanı konulabilmesi için tercih edilen bir birimdir.

İnce bağırsakta rahatsızlıkları: Karın ağrısı, bulantı, kusma, idrara çıkamama gibi hastalığın ilk belirtilerini oluşturmaktadır. Bu belirtiler oluşan hastaların başvurduğu genel cerrahi bölümü, tüm imkânları ile hızlı teşhis konulabilmesinde yardımcı olmaktadır.

Memekanseri: Meme kanseri özellikle bayanlarda oluşan oldukça zor bir hastalık türüdür. Meme Kanseri, teknolojinin gelişmesi ve tıbbi olanakların artması ile artık daha kolay teşhis edilebilmekte ve iyileşme sürecinde de tedaviye uyulduğu sürece hızlı sonuç alınabilmektedir.

Fıtık çeşitleri: Bel, boyun, göbek ve kasık bölgesinde oluşan ağrıların teşhis edilmesi ve gerekli durumlarda operasyon gerçekleştirilebilmesi için Genel Cerrahi uzmanlarımız görev yapmaktadırlar.

Karaciğerhastalıkları: Karaciğer vücutta birçok sistemin işleyişini önemli oranda etkileyen büyük bir organdır. Belirtilerde oluşan rahatsızlıklar için Genel cerrahi bölümüne başvurulması gerekmektedir. Erken teşhis edilen hastalıklar düzenli tedavi ile iyileşme gösterebilmektedir.

Safrakesesihastalıkları: Safra kesesi, yağların bağırsaklardan sindirimi ve vitamin emilimini sağlayan organdır. Karnın sağ tarafında aşırı ağrı hissetmek, sırt ağrısı, bulantı kusma, omuzda ağrı ve sindirim problemleri gibi rahatsızlıkların oluştuğunda başvurulacak birimgenelcerrahibölümüdür.

Genel Cerrahi

Özel Mim Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, hasta muayene ve tedavisini gerçekleştirmek üzere organize olmuştur. Genel Cerrahi Bölümü tarafından muayene, tetkik ve tedavisi gerçekleştirilebilecek hastalık gruplaması aşağıdaki şekildedir.

 • Tiroid bezi hastalıkları (guatr, hipertiroidi)
 • Meme kanseri ve memenin iyi huylu hastalıkları
 • Yemek borusu kanseri ve iyi huylu hastalıkları
 • Mide kanseri
 • İnce barsağın cerrahi hastalıkları, barsak tıkanmaları
 • Kolon - rektum tümörleri, iltihabi hastalıkları
 • Anorektal hastalıklar: Tümörler, Hemoroid, anal fissür, fistül
 • Karaciğerin iyi ve kötü huylu tümörleri, kistleri
 • Tıkanma sarılıkları
 • Safra kesesi ve yolları taşları ve tümörleri
 • Pankreas kist ve tümörleri
 • Akut ve kronik pankreatitler
 • Dalağın cerrahi hastalıkları
 • Karın duvarı ve kasık fıtıkları, ameliyat sonrası oluşan fıtıklar
 • Çeşitli yumuşak doku enfeksiyonları
 • Travmalar ve acil cerrahi
 • Endoskopik ve Kolonoskopik girişimler