Şht. Mustafa Doğan Cd No:57, Çankaya/Ankara

Ortopedi ve Travmatoloji

ÖZEL MİM HASTANESİ

Ortopedi ve Travmatoloji

Özel Mim Hastanesi Ortopedi ve TravmatolojiBölümü, hasta memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ve dünya standartlarında tıbbi altyapıları ile hastalarının daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji, kas-iskelet sistemi (motor sistem) bozukluklarının tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen tıp dallarıdır. Kas-iskelet sistemi denge ve hareket sağlar. Ayrıca vücuda şekil verir, destek görevi görür ve iç organları korur. Motor sistem; kaslar, tendonlar, kıkırdaklar, eklemler, bağ dokusu ve kemiklerden oluşur. Burada ortaya çıkan hastalık doğuştan olabileceği gibi sonradan kaza veya başka nedenlerle de ortaya çıkabilir.

ankara özel mim hastanesi

Kas-iskelet sistemi iç organlara yakın olduğu için gelişen hastalık veya travma, diğer sistemleri olumsuz etkileyebilir. Örneğin; kırık bir kaburga akciğere batarak hasara neden olabilir veya kırığın ucu çevre dokuya zarar verebilir.Ortopedi ve travmatolojiyapılan cerrahi ve medikal tedavi sayesinde hastanın yaşam kalitesi büyük oranda artmaktadır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, hastalara tedavi sonrası dönemde destek vererek iyileşme sürecini hızlandırmakta ve hareket kabiliyetini artırmaktadır. Bir yaralanma veya hastalık diğer sistemlere zarar verirse göğüs cerrahisi, plastik cerrahi vb. bölümlerle multidisipliner bir yaklaşım sağlanarak tedavi süreci başlatılabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakıyor?

Ortopedi ve Travmatoloji, kas-iskelet sistemindeki çeşitli hastalık ve travmalarla ilgilenir. Son derece ağrılı durumlar oldukları için tedavi edilmedikleri takdirde yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilirler. Bu hastalık ve travmalardan en sık görülenleri şunlardır:

Bilek kırığı: El bileğinde skafoid kemiğinin bir darbe sonucu kırılmasına bilek kırığı denir. Çoğu ameliyat gerektirmese de parçalı kırıklar veya daha yaşlı yetişkinler için ameliyat gerekebilir. Parmakta morarma, ağrı, şişlik ve uyuşma gibi yaygın kırık semptomları ile kendini gösterir. Belirtiler fark edildikten sonra kırık olduğu düşünülen bilek hareket ettirilmemeli ve hekime başvurulmalıdır.

Tendon Yırtılması: Tendonlar, kasları ve kemikleri birbirine bağlayan, lifler içeren güçlü yapılardır. Bu tendonlar omuzlar, pazılar ve ayaklar gibi bölgelerde bulunur ve çeşitli nedenlerle hasar görebilir ve yırtılabilir. Hasarlı bölgede şiddetli ağrı, güçsüzlük ve şekil bozukluğu en sık görülen semptomlardır. Cerrahi tedavi uygulayın.

Karpal Tünel Sendromu (KTS): El bileğindeki karpal tünelde median sinirin (boyundan bileğe uzanan) sıkışması sonucu parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrı belirtileri oluşabilir. Erken evrelerde ilaç tedavisi ve splintleme iyileşme için yeterlidir. Ancak ileride ameliyat gerekebilir. Tedavi edilmezse kalıcı duyu kaybı olabilir.

Menisküs: Dizin ön ve arka kemiklerini birbirine bağlayan, kıkırdak üzerindeki baskıyı azaltan ve kıkırdağı koruyan yapıya menisküs denir. Ani hareketlerden zarar görürler. Genelde futbolcuların başına gelir. Ağrı ve şişlik başlıca semptomlar arasındadır. Bölgelerine göre diz cerrahisi yöntemleri ile tedavi edilirler veya basit dikişlerle tedavi edilirler.

Düztabanlık: Pediatrik ortopedide en sık görülen hastalıklardan biridir. Yere basarken ayak tabanları altında boşluk kalmamalıdır. Düztabanlığın iki türü vardır. Yumuşak düztabanlıklar genellikle 5 yaşından sonra kendiliğinden düzelir. Ancak rijit düztaban için ortopedik cerrahi yapılmalıdır.

Skolyoz (omurga eğriliği): Omurganın genellikle düz olması gereken biçiminin sağa veya sola eğriliğine skolyoz denir. Küçük eğrilikler bazen göz ardı edilebilir. Bu durumda yaşla birlikte eğrilik de artar. İlerlemiş skolyoz vakalarında yandan bakıldığında bir omuz diğerinden daha yüksektir. Erken teşhis, tedavi kolaylığı açısından çok önemlidir.

YAPILAN AMELİYAT VE UYGULANAN TEDAVİLER

 • Spor Travmatolojisi yaralanmaları
 • Omuz - Dirsek - El –El bileği yaralanmaları - KIKIRDAK VE BAĞ ONARIMI
 • Diz – Kalça – Ayak - Ayak bileği yaralanmaları - KIKIRDAK VE BAĞ ONARIMI
 • Omuz diz kalça ayak bileği eklem kireçlenmeleri PROTEZ AMELİYATLARI
 • Tüm kırık ve çıkıklar : PLAK VİDA – KANAL İÇİ ÇİVİ - FİKSATÖR AMELİYATLARI
 • Skolyoz ve Omurga hastalıkları : DEFORMİTE DÜZELTİCİ AMELİYATLAR
 • Doğumsal ve gelişimsel hastalıkları: DEFORMİTE DÜZELTİCİ AMELİYATLAR
 • Nörolojik hastalıkların sekelleri : DEFORMİTE DÜZELTİCİ AMELİYATLAR
 • Ortopedik onkolojik hastalıklar : TÜMÖR CERRAHİSİ

LOKAL ORTOPEDİK UYGULAMALAR VE ENJEKSİYONLAR

 • KÖK HÜCRE – PRP - EKLEM İÇİ -TETİK NOKTA VB
 • Tüm kas iskelet sistemi kemik - eklem - kıkırdak ve bağ yaralanma ve hastalıkları tanı ve tedavisi…
 • Omuz, diz, kalça, ayak bileği artroskopik (kapalı) ameliyatlar…
 • Tüm minimal invaziv ve açık ameliyatları tecrübeli ekibimiz tarafından yapılmaktadır.